Optyka do laserów CO2

Optyka do laserów CO2

Od zwierciadeł tylnych aż po soczewki skupiające.

Oferujemy szeroką gamę produktów obejmującą wymienną optykę największego na świecie amerykańskiego producenta II-VI Infrared. II-VI Infrared jest wiodącym producentem soczewek laserowych CO2 o dużej mocy i dostawcą produktów optycznych wybieranym przez producentów laserów CO2 na całym świecie. Oferujemy soczewki i lustra tylko najwyższej jakości. Mamy soczewki oraz lustra do Twojego lasera CO2.

Soczewki

Soczewki MP-5® o ultraniskiej absorpcji

Soczewka Infrared MP5® to soczewka o ultraniskiej absorpcji. Jej wyjątkowe cechy obejmują opatentowaną konstrukcję powłoki zapewniającą mniejsze zniekształcenie termiczne, transmisję widzialną służącą skróceniu czasu ustawiania i łatwe wykrywanie naprężenia termicznego. Technologia MP-5® to ponad dekada sprawdzonej wydajności.

Ta ultranisko absorbująca soczewka została zaprojektowana, wyprodukowana i ulepszona przez II-VI Infrared, światowego lidera w dziedzinie optyki laserowej CO2. Specjalnie powlekana soczewka skupiająca z selenku cynku (ZnSe) MP-5® jest dostępna w średnicach 1,5 ”i 2,0” i dostarczana w 14 standardowych konfiguracjach zamiennych soczewek dla najpopularniejszych modeli laserów producentów OEM.

Dowiedz się więcej na stronie produktu
Soczewki MP-5®
Soczewki asferyczne

Soczewki asferyczne

Soczewki asferyczne wyróżniają się ograniczoną dyfrakcją. Zwykle osiągają mniejszy rozmiar punktu ogniskowania niż soczewki płasko-wypukłe czy dodatnie soczewki wklęsło-wypukłe. Zapewnia to najwyższą gęstość skupienia mocy na obrabianym przedmiocie przy równoważnej ogniskowej.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Soczewki wklęsło-wypukłe

Soczewki wklęsło-wypukłe zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować aberrację sferyczną, zapewniając minimalną wielkość punktu ogniskowania dla przychodzącego skolimowanego światła. Oprócz soczewek płasko-wypukłych, wklęsło-wypukłych i asferycznych oferowanych przez II-VI Infrared, producent na życzenie wykonuje soczewki obustronnie wypukłe i o ujemnej ogniskowej.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Soczewki płasko-wypukłe

Soczewki płasko-wypukłe, najbardziej ekonomiczne transmisyjne elementy skupiające, idealnie nadają się do laserowej obróbki cieplnej, spawania oraz cięcia, gdzie rozmiar punktu ogniskowania lub jakość obrazu nie są kwestiami krytycznymi. Są również ekonomicznym wyborem w systemach o wysokiej liczbie przysłony (liczbie f), o ograniczonej dyfrakcji, w których kształt soczewki praktycznie nie ma wpływu na wydajność systemu.

Dowiedz się więcej na stronie produktu
Soczewki cylindryczne

Soczewki cylindryczne

Jak sama nazwa wskazuje, soczewki cylindryczne są obiektami okrągłymi lub prostokątnymi o cylindrycznie ukształtowanych powierzchniach. Różnią się od soczewek sferycznych tym, że skupiają wiązkę na linii ogniskowej, a nie na punkcie ogniskowania. Przesyłanie wiązki jest wzmacniane poprzez zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej po obu stronach soczewki, a dla różnych obszarów spektrum światła dostępne są powłoki wielowarstwowe. Soczewki cylindryczne mogą być wykonane z ZnSe, Ge, Si lub innych materiałów. Zastosowania obejmują skanery laserowe, systemy diod laserowych, spektrofotometry, projektory oraz optyczne systemy przechowywania i wyszukiwania danych.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Pełna oferta soczewek znajduje się w katalogu produktowym

Odwiedź stronę

Zwierciadła (Lustra)

Lustra do lasera

Lustra z absorpcyjną powłoką (ATFR)

Lustra z absorpcyjną powłoką

W niektórych procesach cięcia laserowego część wiązki może odbijać się od przedmiotu obrabianego i trafiać do wnęki laserowej, gdzie może zakłócać pracę lasera. Aby uniknąć takich problemów stosuje się lustra ATFR.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Zwierciadła (lustra) płaskie i sferyczne

Lustro płaskie to po prostu gładka, lustrzana powierzchnia, która jest całkowicie płaska. Dzięki temu obraz jest wyraźny i niezakłócony. Lustro sferyczne to lustro o stałej krzywiźnie i stałym promieniu krzywizny - lustro w kształcie kuli. Jaka jest różnica między lustrem sferycznym a soczewką? Lustro oznacza gładką i mocno wypolerowaną powierzchnię szklaną, przez którą obrazy są tworzone przez odbicie, gdy pada na nie światło. Na drugim biegunie, soczewka jest częścią przeźroczystego, załamującego się ośrodka (tj. szkła), ograniczonego dwoma powierzchniami, z których co najmniej jedna jest sferyczna. Krzem jest najczęściej stosowanym lustrzanym podłożem; jego zaletami są niski koszt, dobra trwałość i stabilność termiczna. 

Miedź jest zwykle używana przy zastosowaniach o dużej mocy ze względu na jej wysoką przewodność cieplną. 

Niezwykle twarda powierzchnia molibdenu sprawia, że idealnie nadaje się on do zastosowania w najbardziej wymagających środowiskach fizycznych. Molibden jest zwykle oferowany w wersji niepowlekanej.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Lustra wyjściowe półprzewodnikowe powłoką antyrefleksyjną

Lustra z powłoką antyrefleksyjną w większości przypadków chronią drogie systemy optyczne i laserowe.Na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać na bardzo proste i łatwe do wykonania elementy. Jednak przy wyborze odpowiednich okien należy wziąć pod uwagę kilka krytycznych cech, takich jak materiał podłoża i powłoki, absorpcja, stabilność działania i cykl pracy.

Dowiedz się więcej na stronie produktu
Lustra paraboliczne pozaosiowe

Zwierciadła cylindryczne

Jak sama nazwa wskazuje, zwierciadła cylindryczne są okrągłymi lub prostokątnymi obiektami o cylindrycznie ukształtowanych powierzchniach. Różnią się od zwierciadeł sferycznych tym, że skupiają wiązkę na linii ogniskowej, a nie na punkcie ogniskowania. Współczynnik odbicia zwiększa się poprzez nałożenie wysoce odblaskowej powłoki na powierzchnię optyczną. Dostępne są powłoki wielowarstwowe dla różnych obszarów spektrum światła. Zwierciadła cylindryczne są wykonane z Cu, Si, Ge, Al i innych materiałów. Zastosowania obejmują skanery laserowe, systemy diod laserowych, spektrofotometry, projektory oraz optyczne systemy przechowywania i wyszukiwania danych.

Lustro cylindryczne może tworzyć obrazy odwrócone i obrazy, które nie są odwrócone. Obraz widziany w lustrze cylindrycznym zależy od orientacji lustra i odległości.

Zastosowanie:
 • Skanery laserowe
 • Systemy laserów diodowych
 • Spektrofotometry
 • Projektory
 • Systemy przechowywania i odbioru danych optycznych.
Dowiedz się więcej na stronie produktu

Lustra Galvo

Systemy skanowania laserowego – używane zarówno do znakowania, grawerowania, jak i wiercenia mikro otworów – wszystkie opierają się na zwierciadłach galvo, umożliwiających dokładne wypozycjonowanie wiązki laserowej. Producent II-VI Infrared produkuje zgodne ze specyfikacjami zwierciadła galvo z krzemowych podłoży klasy lustrzanej. Na te podłoża nanoszone są precyzyjne cienkowarstwowe powłoki, wytwarzając wysoce wydajne zwierciadła galvo odbijające światło laserowe w zakresie od 1,0 do 12,0 µm. Idealnie dostosowane do laserów Nd: YAG (1,06 µm) i laserów CO2 (9,3 do 10,6 µm), zwierciadła galvo nadają się do szerokiego zakresu zastosowań przemysłowych.

W przypadku zastosowań wymagających widzialnej wyrównującej wiązki laserowej – helowo-neonowej lub diodowej – powłoki dla podwójnej długości fali zapewniają maksymalne odbicie wiązki podczerwieni lasera CO2, jednocześnie gwarantując dobre odbicie widzialnej wiązki wyrównującej. Powłoka z podwójnie ulepszonym maksymalnym współczynnikiem odbicia metalu (DEMMR) jest najlepszym wyborem do tego zastosowania. Średnice zwierciadeł galvo II-VI zwykle wynoszą od 0,5 do 4,0 cali, zgodnie ze specyfikacjami producentów OEM.Systemy galwanometryczne (Galvo) oparte są na technologii ruchomego zwierciadła, podobnego do tego, które jest używane do tworzenia pokazów światła laserowego. Lustra dokonują niewielkich regulacji kątów zwierciadła w celu przesunięcia nieruchomej wiązki laserowej w różnych kierunkach w określonym obszarze cięcia lub znakowania.Zwierciadła Galvo firmy II-VI są przeznaczone do szerokiego zakresu zastosowań przemysłowych i nadają się idealnie do laserów Nd:YAG (1,06µm) i CO2 (9,3-10,6 µm).

Lustra galvo

Cechy zwierciadeł galvo firmy II-VI:

 • Podłoża krzemowe klasy lustrzanej
 • Większa stabilność termiczna w porównaniu z podłożami z topionej krzemionki
 • Konstrukcja zgodna ze specyfikacjami producentów OEM
 • Wysoce odblaskowe powłoki dla laserów Nd: YAG, laserów CO2 i laserów CO2 z współosiowymi helowo-neonowym lub diodowymi wiązkami wyrównującymi
Dowiedz się więcej na stronie produktu

Zastosowanie zwierciadeł Galvo obejmuje:

 • Laserowe znakowanie i grawerowanie
 • Wiercenie laserowe
 • Spawanie laserowe
 • Szybkie prototypowanie
 • Obrazowanie i drukowanie
 • Przetwarzanie półprzewodników (naprawa pamięci, przycinanie laserowe)
 • Zdalne spawanie laserowe

Wielokątne zwierciadła skanujące

Skanery optyczne galwanometryczne, zwane również skanerami Galvos lub Galvo, idealnie nadają się do szybkiego przemieszczania małych wiązek laserowych, z niezwykłą dokładnością i precyzją. Dopasuj produkt do swojego systemu skanującego.

Dowiedz się więcej na stronie produktu
Lustra o zmiennym promieniu

Zwierciadła (lustra) glinowe chłodzone wodą do laserów o dużej mocy

Firma II-VI Incorporated, dostawca rozwiązań w zakresie optyki laserowej i podsystemów, wprowadziła nowe, chłodzone wodą, aluminiowe lustro o zmiennym promieniu (VRM) dla laserów nowej generacji o mocy wyjściowej do 20 kW. Produkt został zaprezentowany na Photonics West 2020 w San Francisco w Kalifornii.

Głowice laserowe nowej generacji o mocy kilkudziesięciu kilowatów przy zachowaniu ich precyzji, wszechstronności i szybkości napędzają zapotrzebowanie na optykę laserową, która może obsłużyć większą moc przy jednoczesnym zachowaniu lekkości. Nowy VRM II-VI jest chłodzony wodą, aby umożliwić głowicom laserowym osiągnięcie mocy znamionowej 20 kW i większej. VRM jest wykonany z aluminium, które jest o 80% lżejsze od porównywalnych rozwiązań z miedzi i stali nierdzewnej. Głowice VRM umożliwiają głowicom do obróbki laserowej precyzyjne utrzymanie punktu ogniskowego wiązki laserowej na obrabianym przedmiocie poprzez regulację promienia krzywizny lustra.

Te aluminiowe urządzenia VRM korzystają z wysokowytrzymałych powłok dielektrycznych II-VI i mogą być zaprojektowane tak, aby wytrzymać ponad 100 milionów uruchomień lustra. Szerokie portfolio optyki laserowej II-VI jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych w branży, wykorzystującym głęboką wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii toczenia diamentowego, magnetoreologicznej obróbki wykańczającej oraz powłok IBS. II-VI oferuje również możliwości "pod klucz" w zakresie projektowania optycznego, produkcji, powłok cienkowarstwowych i metrologii.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Zwierciadła aluminiowe o zmiennym promieniu VRM

Zwierciadła o zmiennym promieniu (VRM) produkowane przez II-VI Infrared pozwalają użytkownikom dynamicznie zmieniać cechy wiązki będącej w locie. Kontrolując promień krzywizny zwierciadeł VRM za pomocą ciśnienia wody, użytkownicy mogą regulować rozbieżność wiązki laserowej.VRM umożliwiają regulację głębokości ogniskowania podczas przekłuwania materiału, co zapewnia optymalne prędkości cięcia. Pozwalają także producentom ruchomych układów optycznych kompensować zmiany ogniskowej na stole roboczym. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych stołów roboczych, gdzie podczas pracy rozbieżność wiązki laserowej w soczewce zmienia się, gdy ścieżka optyczna przemieszcza się w obszarze roboczym. Zwierciadła VRM są przeznaczone do użycia przy niemalże standardowym kącie padania. Wiele systemów cięcia laserowego wykorzystuje dwa zwierciadła jako elementy optyczne teleskopu. Teleskop składa się z jednego wypukłego i jednego wklęsłego lustra. Zastąpienie jednego z tych luster zwierciadłem VRM zapewnia wszystkie wymienione powyżej korzyści. Lustro wykonane jest z aluminium, które jest o 80% lżejsze od porównywalnych rozwiązań z miedzi i stali nierdzewnej. Umożliwia to głowicom do obróbki laserowej precyzyjne utrzymanie punktu ogniskowego wiązki laserowej na obrabianym przedmiocie poprzez regulację promienia krzywizny lustra.

Aluminiowe zwierciadło o zmiennym promieniu krzywizny korzysta z wysokowytrzymałych powłok dielektrycznych i może być zaprojektowane tak, aby wytrzymać >100 milionów uruchomień zwierciadła.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Lustra Toroid

Lustra Toroid

W wielu zastosowaniach zwierciadła sferyczne, cylindryczne i paraboliczne służą do kształtowania wiązki laserowej. Zwierciadła Biconic – lub bardziej ogólnie zwierciadła toroidalne – mogą zostać użyte do połączenia dwóch oddzielnych elementów optycznych w jeden komponent. Zwierciadła Biconic posiadają dwa różne promienie na jednej powierzchni. W zależności od zastosowania i potrzeby wyeliminowania aberracji możliwe jest wykonanie zwierciadła Biconic z krzywymi sferycznymi lub asferycznymi. Zwierciadła te mogą zastąpić zwykłe zwierciadła zginające pod kątem 90°, umożliwiając ponowną kolimację wiązki laserowej.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Zwierciadła paraboliczne

Zwierciadła paraboliczne są przeznaczone do odbijania i skupiania wiązki lasera pod kątem 90 stopni, lub innym dogodnym kątem.

Zwierciadła wykonane z miedzianych podłoży wytrzymają pracę z laserami o ekstremalnie wysokiej mocy i w warunkach środowiska przemysłowego, zapewniając doskonałe ogniskowanie po odpowiednim montażu i wyrównaniu. Lustra miedziane są dostępne z wyższym współczynnikiem odbicia i trwałą powłoką molibdenową. Pozwala to na łatwe czyszczenie zwierciadła. Lustra paraboliczne są przeznaczone do odbijania i skupiania wiązki laserowej pod kątem 90 stopni lub pod dowolnym innym dogodnym kątem. Niestandardowe funkcje, takie jak chłodzenie wodą i dodatkowe konfiguracje montażu, są dostępne na życzenie.Zwierciadła wykonane z miedzianych podłoży wytrzymają pracę z laserami o ekstremalnie wysokiej mocy i w warunkach środowiska przemysłowego, zapewniając doskonałe ogniskowanie po odpowiednim montażu i wyrównaniu. Lustra miedziane są dostępne z wyższym współczynnikiem odbicia i trwałą powłoką molibdenową. Pozwala to na łatwe czyszczenie zwierciadła. Lustra paraboliczne są przeznaczone do odbijania i skupiania wiązki laserowej pod kątem 90 stopni lub pod dowolnym innym dogodnym kątem. Niestandardowe funkcje, takie jak chłodzenie wodą i dodatkowe konfiguracje montażu, są dostępne na życzenie.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Zwierciadło przesunięcia fazowego

Cięcie metali i inne krytyczne operacje laserowe są wrażliwe na wszelkie zmiany szerokości szczeliny cięcia lub przekroju.

Obecne teorie sugerują, że założenie stanowiące, że skupiona wiązka pada na obrabiany przedmiot pod kątem prostym, jest prawdziwe jedynie przy rozpoczęciu cięcia.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Lustra wyjściowe (zwierciadła półprzepuszczalne)

Lustra wyjściowe do rezonatora są stosowane w rezonatorach laserowych w celu wyemitowania części energii, która krąży w jamie laserowej. Należy starannie dobrać odpowiedni, stały przestrzennie stosunek odbicia wyjściowego, aby zoptymalizować pracę lasera i zapobiec uszkodzeniu elementów optycznych. Przednia powierzchnia luster wyjściowych jest częściowo odblaskowa w pewnym zakresie długości fal, natomiast tylna powierzchnia jest pokryta powłoką antyrefleksyjną, aby zapobiec stratom w odbiciu Fresnela. Co więcej, te lustra wyjściowe wnękowe mogą być z powodzeniem stosowane jako tłumiki mocy lasera o stałym współczynniku dla określonego zakresu długości fali.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Tylne zwierciadła dla systemów laserowych CO2

Są kluczowymi komponentami optycznymi w rezonatorach laserowych i wnękach lasera.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Dzielniki wiązki

Dzielnik wiązki, rozdzielacz wiązki, płytka światło-dzieląca czy zwierciadło półprzepuszczalne- są to te same określenia na elementy optyczne, które służą do rozdzielenia wiązki.

Dowiedz się więcej na stronie produktu

Ekspandery wiązki

Ekspandery wiązki mają kilka zastosowań. To urządzenia optyczne, które przyjmują kolimowaną wiązkę światła i rozszerzają jej rozmiar (lub, stosowane w odwrotnym kierunku, zmniejszają jej rozmiar).

W fizyce laserowej są one używane albo jako elementy intragitacyjne albo ekstragitacyjne.

Dowiedz się więcej na stronie produktu
Ekspandery wiązki

Pełna oferta zwierciadeł (luster) znajduje się w katalogu produktowym

Odwiedź stronę